Skip to content Skip to footer

Opowiadanie o sobie po angielsku: co powiedzieć i jak to zrobić efektownie w rozmowie

Czasami opowiedzenie o sobie po angielsku może sprawić nieco trudności, zwłaszcza gdy zależy nam na tym, aby efektownie przedstawić siebie w rozmowie. Klucz do sukcesu? Znajomość odpowiednich fraz, pewność siebie i umiejętność przekazania swoich myśli na sposób anglojęzyczny. Dlatego też przygotowaliśmy dla Was poradnik ze sprawdzonymi wskazówkami, które pomogą Wam opanować sztukę opowiadania o sobie w języku angielskim. Zapraszamy do lektury!

1. Zacznij od prostego i oczywistego: przedstaw się

Opowiedzenie o sobie po angielsku zaczyna się tak samo jak w każdym innym języku – od przedstawienia się. Przykładowo, zamiast tylko „hello”, powiedz: “Hello, my name is John. It’s nice to meet you!” (Cześć, nazywam się John. Miło Cię poznać!) Proste i eleganckie, prawda?

2. Podaj informacje demograficzne: wiek, narodowość, miejsce zamieszkania

Kolejnym krokiem, jest udzielenie nieco więcej informacji o sobie. Podaj swoją narodowość, wiek i miejsce zamieszkania. Przykładowo: “I am 28 years old, I come from Poland and currently, I live in Warsaw.” (Mam 28 lat, pochodzę z Polski i obecnie mieszkam w Warszawie.)

3. Opowiedz o swojej edukacji i doświadczeniu zawodowym

Teraz, gdy już wiesz jak opowiedzieć o sobie po angielsku te podstawowe informacje, czas na przedstawienie swojej edukacji i kariery zawodowej. Możesz powiedzieć coś w stylu: “I have a degree in Computer Science and I work as a software developer.” (Mam wykształcenie wyższe w informatyce i pracuję jako programista.)

4. Zainteresowania i pasje – co powiedzieć o sobie po angielsku?

Teraz kiedy już opowiedziałeś o swoim życiu zawodowym, można wspomnieć swoje zainteresowania i pasje. Powiedz coś na ten temat w taki sposób: “In my free time, I enjoy reading books, hiking, and cooking.” (W wolnym czasie lubię czytać książki, chodzić po górach i gotować.) To świetny sposób, aby znaleźć wspólne tematy do rozmowy!

5. Trochę o swojej rodzinie

Kiedy już przedstawisz swoje pasje, warto dodać kilka słów o swojej rodzinie. Przykład: “I have a sister named Anna and two wonderful parents.” (Mam siostrę o imieniu Anna oraz dwóch wspaniałych rodziców.) Tu warto odpowiednio dostosować treść do swojej sytuacji.

6. Krótki opis osobowości – jak powiedzieć coś o sobie po angielsku

Następnym krokiem jest opisanie swojej osobowości. Przykład: “I would describe myself as an easy-going, friendly, and responsible person.” (Opisałbym siebie jako osobę wyluzowaną, przyjazną i odpowiedzialną.)

7. Dlaczego uczysz się angielskiego i jakie są Twoje cele

Właśnie nauczyłeś się jak opowiedzieć o sobie po angielsku. Ale czy wspomniałeś o celach związanych z nauką angielskiego? Powiedz coś takiego jak: “I am learning English to advance my career and to travel the world.” (Uczę się angielskiego, aby rozwijać swoją karierę zawodową i podróżować po świecie.)

8. Opowiedz o swoim ulubionym wspomnieniu lub doświadczeniu

Na koniec, aby dodać nieco koloru do swojego opisu, opowiedz o ulubionym wspomnieniu lub doświadczeniu. Możesz powiedzieć: “One of my favorite memories is my trip to Italy last year. I loved the food and the beautiful cities I visited.” (Jednym z moich ulubionych wspomnień jest podróż do Włoch w zeszłym roku. Uwielbiałem jedzenie i piękne miasta, które odwiedziłem.)

Podsumowując, opowiedzenie o sobie po angielsku nie jest trudne, jeśli tylko dobrze przygotujesz się do tego zadania. Znając powyższe porady będziesz w stanie efektownie przedstawić siebie w rozmowie, co z pewnością zostawi dobre i trwałe wrażenie na Twoim rozmówcy.

Przedstawienie siebie w języku angielskim – kluczowe informacje

Opowiedzenie o sobie po angielsku nie musi być trudne! Ważne tematy, które należy poruszyć to:

  • Przedstawienie się: “Hello, my name is …”
  • Wiek, narodowość, miejsce zamieszkania: “I am …, I come from …, and I live in …”
  • Edukacja i doświadczenie zawodowe: “I have a degree in …, and I work as a …”
  • Zainteresowania i pasje: “In my free time, I enjoy …”
  • Rodzina: “I have a …, named …”
  • Osobowość: “I would describe myself as …”
  • Cele związane z nauką angielskiego: “I am learning English to …”
  • Ulubione wspomnienia i doświadczenia: “One of my favorite memories is …”

Nie zapomnij dostosować przedstawionych tutaj przykładów do własnej sytuacji, aby opowiedzieć o sobie po angielsku w sposób interesujący i autentyczny oraz utrwalić pozytywne wrażenie na rozmówcy.

Dodaj komentarz

0/5